Endringer i prestesituasjonen i St. Ansgar

Som mange sikkert har fått med seg fra  denne ukens kunngjøring fra biskop Bernt, skal det foregår en større forflytning av prester i bispedømmet. Dette påvirker også vår menighet.
Fra 1. august får menigheten vår en kapellan nr to. Det blir da tre prester i menigheten fremover. Dawid Banas  skal være kapellan i vår menighet og samtidig ansvarlig for polsk sjelesorg i St. Franciskus Xaverius menighet i Arendal, i tillegg til i vår egen menighet. Samtidig blir p. Sigurd Markussen ny sogneprest i Arendal. Fransiskanerkommuniteten flytter, men hvor de flytter er ennå ikke offentliggjort.  
P. Frode har søkt om og fått permisjon fra 1. oktober og ut året, dvs tre måneder. Etter 18 års sammenhengende prestetjeneste unner vi ham en liten pause, og håper han får hvilt seg skikkelig ut og får sjansen til å lese og oppdatere seg faglig.  I hans fravær har p.Van ansvaret for menigheten.

BANAŚ, Dawid, født 18. juli 1970 i Siemanowice Śląskie (Polen). Oppvokst i Tychy.
Diakonviet 23. april 1995 i Jejkowice, presteviet 11. mai 1996 i Katowice. Inkardinert i erkebispedømmet Katowice
Kom til Norge 2. september 2013.

Leave a Comment

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *